Jak kupić zdrowego kota do hodowli

  Poniżej lista zagadnień na które należy zwrócić uwagę kupując kota do swojej hodowli:

  1. Jeśli kupujesz kociaka do swojej hodowli, nie spiesz się.
  2. Obejrzyj dobrze kociaka, jego uszy, ogonek, sierść i spróbuj go pogłaskać. Obejrzyj też pozostałe koty w miocie.
  3. Zapytaj o wyniki badań ogólnych, zakaźnych, genetycznych rodziców kociaka oraz samego kociaka.Jeśli hodowca nie chce ich pokazać lub wykonać to znaczy z całą pewnością że coś ukrywa. Poproś o wykonanie u kociaka badań zakaźnych Felv, Fiv, genetycznych HCM, PKD, najświeższe badanie echo serca rodziców kociaka.
  4. Przejrzyj dokładnie rodowód kociaka. Pamiętaj przy tym że nie można kojarzyć kotów w bezpośrednim pokrewieństwie oraz że kot rasowy to kot z rodowodem.
  5. Nie kupuj kociaka bez tych badań bo będziesz sam na siebie zły że tego nie zrobiłeś. Kupisz kota chorego, którego nie należy rozmnażać lub będzie chory.Piszę to ku przestrodze dla przyszłych kupujących bo sama zostałam w ten sposób oszukana przez hodowców. Nie ma przepisów ogólnych które te zagadnienia regulują i dlatego hodowcy na tym bazują.
  6. Nie wygrasz tej sprawy nawet w sądzie. Stracisz pieniądze i nie będziesz mieć kota hodowlanego do reprodukcji w swojej hodowli.
  7. Jeśli chodzi o to o co należy zapytać hodowcę to tutaj bezwzględnie wypytaj o podane powyżej punkty i dodatkowo bacznie wszystko obserwuj.
  8. Cena kota do hodowli jest znacznie wyższa niż w opcji \”na kolanka\” dlatego musisz mieć pewność że kupujesz zdrowego i przebadanego kota.
  9. Jeśli kot nie posiada microchipu (według mnie powinien mieć) to należy go zachipować jak najszybciej jest to możliwe. Taki zabieg wykonuje lekarz weterynarz.