Instrukcja obsługi małego kota

Jeśli spodobał Ci się kociak w naszej Hodowli lub już opiekujesz się naszym kociakiem w swoim domu, pewnie otrzymałeś już tą instrukcję obsługi małego kota.
Podajemy zakres instrukcji ponownie-mimo że pewnie się narazimy niektórym osobom:

1. Ustawić 3 miseczki – na wodę, suchą karmę i mokrą karmę.

2. Woda – przegotowana lub odfiltrowana na początek, później zwykła z kranu (o ile nie będzie biegunki), zmieniana codziennie i cały czas dostępna. Jeśli kot rozlewa wodę postawić miseczkę na dużej podstawce od doniczki.

3. Karmienie:
a) sucha karma – dostępna cały czas w dawce dobowej zależnej od wieku kota, dla małego (12tygodni) Royal Canin Mather&Babycat, dla starszego najlepiej Royal Canin Maine Coon Kitten. Dla kotka 4 miesiące można bardzo powoli zmienić karmę np. na RC Kitten lub inną typu Applaws (nie animonda bo powoduje rozstrój żołądka, zwłaszcza mokra karma typu pasztet). Zmiana karmy powinna być powolna i stopniowa (dla mokrej karmy również) poprzez mieszanie z różną proporcją obu karm.

b) mokra karma – w zależności od upodobań kota – w hodowli Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie, dla zmiany smaku w sosie, Schesir dla kociąt filet z kurczaka z ryżem (saszetki), podawać w małych ilościach bo nie może stać w miseczce.
W hodowli karmione kociaki ok. 5 razy: ok.7:00, 15:00, 20:00, 22:00. Wyznacznikiem jest fakt, że jeśli prosi o jedzenie, należy mu nałożyć do miseczki trochę karmy mokrej. Proszę jednocześnie nie zapominać iż jest to mały kot który rośnie i potrzebuje jedzonka-nie jest wskazane głodzenie lub ograniczanie karmy.

c)Dodatkowo 1 raz dziennie przez 7 dni podawać Vetomune (preparat na odporność) lub Genomune (syrop) do ukończenia 1 roku życia. Można je podawać partiami czyli 14 dni podawać codziennie po 1 ampułce i 2 dni przerwy, zwłaszcza jesienią i wiosną gdy ludzie również chorują na choroby wirusowe.
Mały kociak jest jak małe dziecko u którego system immunologiczny dopiero się rozwija.

d)Witaminki dla kociąt: GimPet dla kociąt w tubce 1 raz dziennie do pyszczka lub w cukierku GimPet BabyTabs lub Kitty’s Beaphar, około 4 tabletki dziennie lub co 2 dni. Można zmieniać co jakiś czas.

e) mięso surowe dopiero gdy skończy 6 miesięcy– wołowina, kurczak lub indyk w ilości ok. 50g 1-2 razy w tygodniu. Mięso musi być podzielone na porcje i zamrożone na kilka dni, odmrożone i pokrojone. Podawać w małych kawałkach na talerzyku i przyzwyczajać stopniowo.

f) czasami odrobinka twarożku z żółtkiem jajka i odrobiną śmietanki 30% tłuszczu.

g) raz dziennie np.co 2 dzień mleko Royal Canin dla kociąt. Przygotowanie według instrukcji. Jeśli kot nie chce pić, proszę nie zmuszać bo potrzebne białko jest dostarczane w twarożku.

h) przysmaki dla kota starszego-najlepiej suszone mięso z tauryną.

4. Odkłaczanie u kotów starszych– 1 raz w tygodniu pastą odkłaczającą TrichoCat (gdy kot będzie się znacznie wylizywał, z reguły dla kota prawie lub dorosłego). Sama karma odkłaczająca nie wystarczy! W razie potrzeby można 2 lub 3 razy w tygodniu po 2ml.

5. Kuwetka – zakryta lub odkryta (umieją korzystać z obydwu), żwirek zbrylający Benek zapachowy Lawenda (kolor opakowania jasny fiolet). Można też stosować odkażacz w proszku-posypać na piasek do kuwety i poruszyć kuwetą aby się delikatnie zmieszało. Czyścić 1 raz lub więcej w razie potrzeby, dziennie łopatką.

6. Czesanie u małego kota polega na przyzwyczajaniu go do szczotki i czesania. U starszego kota (6 miesięcy) czesać mniej więcej raz w tygodniu szczotką drucianą i grzebieniem. Częściej czeszemy w okresie jesiennym i wiosennym gdy kot linieje (wychodzi podszerstek). W przypadku czesania ogona należy używać grzebienia i czesać delikatnie-sierść na ogonie odrasta bardzo długo.

7. Obcinanie pazurków co 1 tydzień u małego kotka i obcinamy same końcówki. 2 tygodnie obcinaczką lub częściej jeśli jest to konieczne. Obcina się końcówki pazurków.

8. Kot ma potrzebę drapania więc przydaje się drapak – najlepiej stojący z budką do spania, ale może być również wiszący w postaci maty na ścianie. Legowisko jest zbędne – kot i tak będzie się pchał do łóżka lub wybierze sobie swoje miejsce i na pewno nie będzie to kupione legowisko 🙂

9. Do przewożenia transporter zamykany (z tworzywa sztucznego) – jak największy, od razu dla dużego kota.

10. Przed pchłami trzeba zabezpieczać co jakiś czas jeśli wychodzi na zewnątrz i tu polecam kropelki Controline, Fiprex, Frontline dla kotów (preparaty dla psów zawierają inny skład i może być trująca dla kota) ale zawsze trzeba brać pod uwagę wagę. Jak urośnie proponuję dawkę dla kota i dla odpowiedniej wagi kota.

11. Wiele roślin jest trujących dla kota dlatego polecam je ustawić bardzo wysoko gdzie kot nie dosięgnie albo wynieść do pomieszczenia gdzie kot nie wchodzi lub też je usunąć. Było by szkoda aby coś kotkowi się stało złego.

12. No i oczywiście na kolanka brać jak najczęściej, drapać pod brodą lub za uchem, głaskać również na plecach, aby przyzwyczaić kocię do dotykania brzucha (większość tego nie lubi a musi przywyknąć), głaskać, mówić do niego bo z nikim tak się dobrze nie gada jak z kotem 🙂
Przed spaniem nocnym najlepiej pobawić się z kociakiem parę minut, nakarmić, i wtedy szybciej zaśnie.